Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
18 Maj 2022    |    Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

faceyou tube '

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Historia Klubu

 

Klub MUKS LIDER powstał w roku 1997 na bazie sekcji pływackiej Szkolnego Koła Sportowego działającego przy  Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie. Powstał z inicjatywy Mariusza Raćkowicza, opiekuna sekcji pływackiej i rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. Powstał, aby członkowie sekcji pływackiej mogli startować nie tylko w zawodach szkolnych, ale by mogli walczyć w zawodach wyższej rangi i sięgać po znakomite trofea.
Funkcję pierwszego prezesa MUKS LIDER zgodził się pełnić ówczesny v-ce dyrektor SP nr 8 pan Piotr Turewicz. Zarząd, którego członkiem zostałem powierzył mi pełnienie funkcji trenera. W skład zarządu weszli również ; pan Wojciech Pogodzik – v-ce prezes, oraz panowie Sebastian Jaryniuk, Kazimierz Śmigasiewicz i Roman Korziuk.

W początkowej fazie działania Klubu funkcjonowała tylko jedna sekcja (pływacka), do której należało 12 uczniów SP nr 8 w Chełmie. Zawarte w nazwie Klubu słowo „międzyszkolny” stanowiło zaproszenie dla uczniów innych chełmskich placówek.

Pływanie jest dyscypliną sportu rozwijającą ogólną sprawność fizyczną, dlatego też dzieci systematycznie uczestniczące w treningach pływackich szybko zaczęły osiągać lepsze wyniki w innych dyscyplinach sportu. Doskonałe rezultaty w biegach były podłożem do utworzenia w 1999 roku drugiej sekcji działającej przy klubie – sekcji dwuboju.

Ważnym momentem w kształtowaniu się struktury Klubu był wyjazd na obóz sportowy do Okuninki zorganizowany wspólnie z Klubem „Orlik” Lublin, przy którym działała sekcja strzelecka. Pływakom LIDERA bardzo spodobała się nowa dyscyplina sportu. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży podjęliśmy działania zmierzające do rozszerzenia zakresu szkolenia członków Klubu. Uczniom posiadającym odpowiednie predyspozycje organizowałem trzydniowe wyjazdy do Lublina na konsultacje i szkolenia. Dzieci uczestniczyły również w obozach szkoleniowych organizowanych przez „Orlik”, a także trenowały „na sucho” elementy techniczne niezbędne do celnego strzelania (postawa, oddech, koncentracja) .W 2001 roku nasz klub nawiązał współpracę z istniejącym na terenie Chełma Klubem Strzeleckim „Dragon” funkcjonującym przy Zespole Szkół Zawodowych nr 5. W ramach współpracy „Dragon” udostępniał nam broń i strzelnicę. Korzystaliśmy również z doświadczenia trenera p. Jana Dąbskiego prowadzącego tą sekcję .

Współpraca z „Dragonem” owocowała licznymi sukcesami zawodników „Lidera” na arenie ogólnopolskiej. Dlatego w 2003 roku wystąpiłem do Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego z wnioskiem o przekazanie na rzecz Klubu „Lider” 3 sztuk pistoletów pneumatycznych kaliber 4,5 milimetra.

W 2004 roku otrzymaliśmy broń. W tym samym roku rozpoczęliśmy działania mające w efekcie doprowadzić do utworzenia strzelnicy pneumatycznej na terenie ówczesnego ZSO nr 2 w Chełmie.

Pierwszym krokiem było pozyskanie od Urzędu Miasta Chełm środków finansowych częściowo pokrywających koszty zakupu sprzętu do wyposażenia strzelnicy. Pozostałą kwotę wyłożył Klub ze środków własnych. Jednocześnie czyniliśmy starania o udostępnienie jednego z pomieszczeń piwnicznych budynku ZSO nr 2 w Chełmie. W lutym 2005 roku dyrekcja wyraziła zgodę na utworzenie strzelnicy na terenie placówki. Przydzielone pomieszczenie wymagało odświeżenia, podłączenia instalacji elektrycznej i zainstalowania urządzeń strzelniczych. Prace remontowe wykonali własnoręcznie rodzice i trenerzy. Instalację elektryczną wykonała nieodpłatnie firma Telektrim. W porządkowaniu strzelnicy chętnie uczestniczyły dzieci. Po zapoznaniu młodzieży z regulaminem strzelnicy, w czerwcu 2005 roku rozpoczęły się pierwsze treningi.

Strzelnica funkcjonuje do dziś. Korzystają z niej nie tylko członkowie Klubu „Lider”, ale również uczniowie ZSO nr 8 i zawodnicy Klubu Strzeleckiego „Dragon” oraz członkowie LOK.
Od początku funkcjonowania Klubu stale wzbogacamy bazę poprzez zakup i pozyskiwanie sprzętu sportowego niezbędnego do treningów, uatrakcyjniającego zajęcia nauki pływania i programy obozów sportowych. W czasie, gdy Klub nie dysponował jeszcze środkami finansowymi, wspólnie z kolegami pracującymi w „Liderze” wykonywaliśmy sami wykorzystywane do zajęć przybory - pierwszą zjeżdżalnię zrobiliśmy z długiej deski odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej.

Dziś Klub dysponuje :
- atestowaną zjeżdżalnią dla dzieci
- specjalistycznym zegarem treningowym
- 62 parami płetw
- 20 parami wiosełek pływackich
- 45 deskami „pool boy”
- 15 pasami do wodnego aerobiku
- 15 par hantli do wodnego aerobiku
- zestawem sprzętu do nauki pływania (piłki różnych rozmiarów, krążki, makarony, „skrzydełka”)
- 8 stoperami specjalistycznymi
- monopłetwą
- 50 koszulkami reprezentacyjnymi z logo klubu
- 12 parami butów biegowych „kolce”
- 5 podajnikami tarcz strzeleckich
- 3 sztukami broni pneumatycznej kaliber 4,5 mm
- sejfem do przechowywania broni
- 32 metalowymi szafkami indywidualnymi.

W 1999 roku zarząd klubu zwrócił się z prośbą do dyrekcji SP nr 8 o udostępnienie pomieszczenia gospodarczego przy basenie w celu zaadaptowania go na magazyn pływackiego sprzętu sportowego. Sprzęt ten, klub udostępnia nauczycielom wychowania fizycznego prowadzącym na pływalni zajęcia z uczniami. Jest on również wykorzystywany podczas obozów zimowych i letnich, których klub wielokrotnie był organizatorem :

- zimowe obozy pływackie - Krasnystaw, Zamość, Łęczna, Lublin
- zimowe obozy narciarskie – Ustrzyki Dolne, Liptowsky Mikulas (Słowacja), Tylicz
- letnie obozy pływackie – Bratysława, Kraśnik, Drzonków, Świdnik
- letnie obozy kondycyjne – Pisz, Okuninka (co roku).

Przez okres dziesięciu lat prężna działalność klubu wrosła w historię chełmskiego sportu. W uznaniu zasług flaga Klubu powiewa na pływalni i przed wejściem do szkoły, w której „Lider” ma siedzibę. Tradycją stały się niektóre organizowane przez „Lider” imprezy:

- Otwarte Mistrzostwa Chełma w Pływaniu Dzieci i Młodzieży
- Mikołajkowe Zawody Pływackie
- Liga wojewódzka dzieci i młodzików
- Ogólnopolskie Zawody Pływackie "Memoriał Marka Karwowskiego".
- Mityng Pływacki o Puchar Niedźwiedziego Grodu

KONTAKT

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy LIDER
ul. Połaniecka 10  |  22-100 Chełm
NIP: 563-18-03-538  |  REGON: 110174597
tel: 692 437 665  |  e-mail: info@liderchelm.com.pl
Numer konta: PEKAO I Oddział w Chełmie
53 1240 2223 1111 0000 3591 4749 

faceyou tube ,

Zawody oczekujące na aktualizację

Wspierają nas

centrum um chelm' Oknoplast